Domates Püresi

İndirim Oranı : %40 İndirim
Fiyat : ₺25,00(KDV Dahil)
İndirimli : ₺15,00(KDV Dahil)

Kış aylarında fahiş fiyata sera ürünü güneş görmemiş tatsız tuzsuz domates yemek zorunda kalmayın diye tam mevsiminde Tarla Domatesini tertemiz yıkayıp, kabuklarını soyduk, az bir zeytinyağı ve tuz ile pişirdik.

Bin bir emek ile eski usul annelerimizin yöntemleri ile yapılmıştır.

Kesinlikle hiçbir katkı maddesi yoktur.

Doğal - Katkısız - Ev yapımı -Taze - ve Sağlıklı'dır.

Hijyenik şartlarda hazırlayıp, 650 gr. Cam Kavanozda sunuyoruz.

Kış aylarında rahatlıkla sofralarınızı kuracak, sağlıklı ve doğal beslenmeye devam edeceksiniz.

:

Doğal Domates Püresinin Faydaları Nelerdir?

A, B, C vitaminleri ile birçok minerali barındıran, ayrıca cildi güzelleştiren likopen maddesini bulunduran domates, potasyum, folik asit açısından da zengindir.

Likopen zengini domates kansere karşı korur

Domatesin içerisinde bulunan ve insan vücudunun üretemediği Likopen isimli pigment, domateste %85 dolayında bulunur. Domatese kırmızı rengi sağlayan bu pigmenttir. Çok güçlü bir antioksidandır. Likopen bizi birçok kanser türüne ve kalp damar hastalıklarına karşı korur.

Çiğ yememeyi tercih edin

Likopen kaynağı bir besin işlendiğinde, besinin içeriğindeki likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar. Uzmanlara göre, domates püresi, domates salçası, ketçap veya pişmiş domates sosu tükettiğimizde, çiğ domatese göre daha fazla likopen alırız. Bu nedenle özellikle mevsimi dışında tüketeceksek domatesi çiğ yememeye özen göstermeliyiz.

Kilo kaybına yardımcı olur

Domatesin kilo kontrolü üzerinde de etkisi çoktur. Domates lif içeriği yüksek olan bir besin olduğundan kan şekerini dengeleme, tokluk hissettirme, sağlıklı sindirim sistemini koruma gibi özelliklere de sahiptir. Dolayısıyla kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca kandaki kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Etkili kanser önleyici

Domatesin en etkili kanser ilacı olduğunu belirten uzmanlara göre, salça, domates püresi, domates sosu gibi, domatesi işleme tabi tutarak elde edilen tüm gıdaların, kanserle savaşta parçalanmamış çiğ domatesten daha faydalı olduğu açıktır. Tüm sebzelerin mümkün olduğunca az pişirilmesini tavsiye eden uzmanlar, "Domatesi ise mümkün olduğunca soyun, parçalayın, kaynatın" görüşünü savunuyor. Uzmanlara göre, salça, domates püresi, domates sosu gibi, domatesi işleme tabi tutarak elde edilen tüm gıdalar, kanserle savaşta, parçalanmamış çiğ domatesten daha faydalıdır.

 

Bu ürünün yanında bunları da tavsiye ediyoruz.
Benzer Ürünler